טייסת 125   –   נוסדה בתחילת 1968, נסגרה ב 2003  ותמיד בלבנו

טייסת 125 הייתה בית לכולנו בשלב זה או אחר של חיינו, צעירים ובוגרים כאחד, טייסים, מכונאים מוטסים, טכנאים, טכנאיות, פקידות ופקידות מבצעים, חמשים, קשרים, מנוענים, נווטים, נהגים, טכנאי חמ"מ, אנשי מערכות בקרה, מחסנאי כלי עבודה, קצינים, נגדים נשים וגברים.

קצת קרדיטים :
האתר המקורי שהוקם בחודש יוני 2014, שודרג ועבר מתיחת פנים בשנת 2018 ולאחרונה שוב ב-2020 , הכל על ידי וביוזמת אלכס הרפז אוונס, סגן-אלוף במיל, שגדל בטייסת ושימש בה קצין טכני במלחמת יום הכיפורים. לצד אלכס פעלו לאורך השנים רב-סרן מיל. זאב מאירי וסגן-אלוף מיל. דוד סיני וסייע בתחזוקת השרתים אמנון סקלי.

בשנה האחרונה לאחר מותו של חברנו סא"ל מיל. חיים רון הצטרפה אלמנתו וחברתנו אורנה רון למאמץ הרחבת המעורבות של טייסי הטייסת באתר, העבירה חומרים כתובים ומצולמים ובכך הצטרפה למעגל הפעילים בשימור האתר והמשך העברת חומרים אליו. סא"ל מיל. צביקה ויניק מראשוני הטייסים בטייסת 125, גם הוא עבר מטייסת 100 כמוזכר מעלה, סייע רבות ועדיין מסייע באיסוף והעברת חומרי מצולמים וסיפורים לאתר.

למי מיועד האתר :
אתר טייסת 125 , ומאחר שהטייסת כבר לא קיימת, מיועד לשמר את עברה ואת סיפוריהם של משרתיה, לשמר באופן דינמי ומתמשך את חוויותיהם של כל מי ששרת בטייסת בכל הדרגות והתפקידים, לספר את סיפוריהם וחוויותיהם האישיות של כולנו, לשמש מקום הצדעה אחרונה למי שאיננו עמנו וזכרם ישמר לעד עבור החברות והחברים מהטייסת ובני משפחותיהם.

סיפור ההקמה:
הלכה למעשה הטייסת פעלה תחת טייסת 100 כבר ב 1967 כאשר גרעין טייסים ומכונאים הפעילו את מסוקיה. סיפור ההקמה, שמות הטייסים והמכונאים שהיו מעורבים בהקמה עוד מהמעבר מטייסת 123 שפעלה אז בתל נוף, הסיפורים כולם מופיעים באתר כעת וממשיכים לזרום כל העת ולהצטרף לדפי ההיסטוריה המבצעית, השגרתית והחברתית בטייסת בימי פעילותה וגם אחריהם במהלך המפגשים שנערכו ועוד יערכו ויונצחו באתר.

מה יש באתר :
האתר מאופיין בהבאת סיפוריהם של רבים ממשרתי טייסת 125 כפי שכתבו אותו, לעיתים כתובים בהומור רצוף ולעיתים בסגנון רציני ומעמיק. עד עתה מרבית החומרים הועברו ונכתבו על ידי יוצאי הגף הטכני אך לאחרונה הצטרפו למלאכת שימור ההיסטוריה המעשית של הטייסת אנשי גף טיסה ואנו מקווים כי קצב העברת חומרים מצד כל משרתי הטייסת רק יגבר מעתה ואילך.
לגולשים באתר מקרב משרתי הטייסת ובני משפחותיהם כולל ילדיהם, נכדיהם וניניהם, ממתין חומר רב עליהם ועל יקיריהם מתקופת השרות בטייסת, סרטים שצולמו במהלך השירות כמו לקראת החלפת מפקדי טייסות, אירועים ומסיבות, מפגשים במהלך השנים שלאחר סגירת הטייסת, טיולים הנערכים מידי שנה בהשתתפות ערה של יוצאי הטייסת ועוד ועוד.

בשונה מטייסות חיל האוויר של אותם השנים, אנשי הגף הטכני של הטייסת הורכבו מצוותי קרקע של "ליין 125", ומהצוות הטכני שהרכיב את דרג ב' אנשי המוסך שנחשבו בחיל האוויר כולו כאנשי טייסת תחזוקה אך בטייסת 125 היו חלק אינטגרלי מהטייסת ובזה היו חריגים גם אנשי המוסך וגם אנשי המנועיה. עוד באתר, כל סוגי המסוקים ששרתו בה, מטוסים אחרים שקיבלו שירות מהטייסת כמו פוגה, דקוטה, הרקולס, נורד ואחרים. מפתיע ? קראו באתר, שם הכל נמצא.

מבט קדימה :
עד כה היו נסיונות לטפח את רוח הטייסת ולשמרה על ידי עמותת טייסת 125 שהלכה למעשה כמעט וחדלה מלפעול. חברים בהם יוסי ברמץ, אבני מנס, ויניק, ברוך לבנון, עידן בכור, טלי אשד סייעו ביציר ת מפגשים לא מעטים במהלך השנים אך העשייה הזו הלכה ודעכה עם הזמן. מפגשים מצומצמים יותר התקיימו בקרב יוצאי הטייסת בהרכבים שונים מה שנתן אינדיקציה לרצון הפנימי שלהם לשמר קשר עד כמה שניתן.

המלאכה לא נשלמה, היא נמשכת ומטרת האתר לשמש מקור מידע רחב ומגוון ביותר על פעילות הטייסת, על אנשיה נשים וגברים, על אפיה המיוחד והווי היום יום שלה. אלבומי הטייסת שנשמרו יסרקו יום אחד וישולבו באתר, סיפורי המלחמות והמבצעים בהם השתתפה הטייסת מותרים ברובם לפרסום ויזרמו מכם לאתר כדי לשמרם. אנו מקווים כי כל משרתי הטייסת על כל קשת העיסוקים והתפקידים שמלאו, יגיעו לידי כתיבה והעברת החומר לצורך שילובו באתר. האתר הוא שלכם משרתי טייסת 125 לדורותיהם.

רגע לפני סגירת שדה דב :
יום לפני יציאת אחרון משרתי הבסיס והעברת המפתחות לידי הקבלן שיקבל לידיו את הריסת שדה התעופה כולו, אל"מ ע.י. מפקד הבסיס ואחרון העוזבים ארח אותנו בבסיס וערך לנו סיור יסודי בכל פינות הבסיס ושדה התעופה הנטוש. עלינו על המגדל והשקפנו יחדיו על שדה התעופה שיום למחרת החלה הריסתו.

בתוך ימים אחדים הפך שדה התעופה ההיסטורי שדה דב ובסיס חיל האוויר כנף 15 לשדה מיושר שכל מה שהיה בו הפך לישורת חול אחת ארוכה וחרבה למעט מגדל הפיקוח שישאר כמזכרת לשדה הנכחד. שדה דב נמחה מעל פני האדמה, אבל אנחנו ששרתנו בו זוכרים ונדאג שכל מי שירצה לדעת מה היה פעם בטייסת אחת מיוחדת במינה, טייסת המסוקים 125, יהיה לו איפה למצוא זאת.

צוות האתר

הערת העורך - ה- 03 שהיה ראשון מסוקי האלואט, הפך לגרוטאה מוזנחת (מצאתי תמונה של הגוויה) ובמקומו שופץ
אלואט 12 המתחזה כ- 03 במוזאון ח"א בחצרים. ראו למטה את שתי התמונות.